Historia psa maltańczyk

Pobierz

Już około 230 roku p.n.e. o miniaturowych psach znad Morza Śródziemnego pisał Grek Kalimachos.. Później znane były w Europie jako "hawańskie psy jedwabistowłose".Nazwa jest nieco myląca - maltańczyki raczej nie pochodzą z Malty.. To niewinnie wyglądający piesek o białym futerku, który może być doskonałym przyjacielem człowieka o wielkim sercu.. W American Kennel Club AKC Maltańczyka zalicza się natomiast do ras psów klasy Toy.. Jest to bardzo stara rasa - można powiedzieć, że wręcz starożytna, uwieczniona na rzeźbach w egipskich grobowcach oraz wspominana przez klasycznych filozofów czy poetów takich jak Arystoteles .Ile żyją maltańczyki?. Czworonogi były znane w Egipcie, Rzymie i Grecji, a około 55 roku przywędrowały na tereny Wysp Brytyjskich wraz z rzymskimi legionistami, którzy tratowali je jak maskotki.Historia rasy maltańczyk.. Pochodzące ze zdrowego skojarzenia, zadbane maltańczyki niejednokrotnie dożywają nawet do 18 lat.. Tolerują osoby nieznane.. Przeglądaj bibliotekę ras psów przygotowaną przez PURINA!Kwestia skąd wzięły się te psy nie została do dziś wyjaśniona.. Psy będące pierwowzorem tej rasy początkowo zamieszkiwały liczne, nadmorskie porty.Maltańczyk ma bardzo bogata historię, jednak wskazanie dokładnego miejsca, z którego pochodzi ta rasa jest trudne, gdyż jest ona jedną z najstarszych na świecie..

Jego udokumentowana historia sięga prawie trzech tysięcy lat.

Jest to dość zdrowa rasa.. Widnieje na nim wizerunek psa a obok napis Melitae.. Psy się wykrwawiają Pochodzi on zapewne od małych czworonogów hodowanych pierwotnie do polowań na gryzonie, lecz dawno temu zmienił profesję, stając się wyłącznie pieskiem do towarzystwa.Maltańczyk nigdy nie był psem pracującym, miał dotrzymywać ludziom towarzystwa.. Zarówno starożytni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie z upodobaniem otaczali się zwierzętami domowymi, w tym rasowymi psami i kotami.Data publikacji obowiązującego wzorca FCI to 27.11.1989 r. Rasa Maltańczyk nie podlega przy tym żadnym próbom pracy.. Maltańczyk to słowo, które wyewoluowało od innego słowa oznaczającego przystań.. Powstanie i historia rasyMaltańczyk to idealna rasa dla osób szukających łagodnego pieska, który z chęcią będzie spędzał czas z dziećmi nawet tymi najmłodszymi.. Doskonale czuje się w domu, na […]Maltańczyk miniaturka.. Znali ją i .Maltańczyk to niewielkich gabarytów pies pochodzący z obszarów środkowego wybrzeża Morza Śródziemnego o wydłużonym ciele okrytym bardzo długą, białą szatą.. Przymiotnik "maltański" pochodzi bowiem od semickiego słowa "malat", oznaczającego azyl lub przystań.Maltańczyki to psy czułe i łagodne..

Okoliczni psiarze mówią o maltańczyku, który nie przeżył zatrucia.

Maltańczyk to rasa bardzo stara.. Są bardzo inteligentne i kochają zabawę z innymi.. Odnotowane problemy to przemieszczenie rzepki, infekcje oczu, brak glukozy we krwi, szmery serca .MALTAŃCZYK W HISTORII.. Arystoteles wspomina o maltańczyku około roku 370 p.n.e. Wielu wczesnych autorów w swojej twórczości opisuje wyspę Melita jako rodzimą dla maltańczyka, jednak w historii tego okresu mówi się o dwóch wyspach o tej nazwie.Maltańczyk - historia.. Średni wiek psów tej rasy waha się w przedziale 12 - 16 lat.. Pies rasy maltańczyk to niepozorne stworzenie, które na pozór przypomina sympatyczną maskotkę, jednak w rzeczywistości wyróżnia się naprawdę wielką osobowością.. Rasa wywodzi się z krajów środkowego obszaru Morza Śródziemnego, a jej krajem patronackim są Włochy.. Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów na świecie wyhodowana prawdopodobnie ok. 6000 r. p.n.e.. Wspominają o nich także Strabon (I wiek p.n.e) i Pliniusz (I wiek).. Żyjący w domu, biały piesek wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnych wizyt w gabinetach weterynaryjnych.Wiele takich psów wróciło potem z Hiszpanami do ojczyzny..

Nazwa rasy niekoniecznie wywodzi się od wyspy Malta.Maltańczyk - historia.

Wiadomo, że Publiusz, rzymski gubernator Malty z I w. n.e., posiadał psa w typie maltańczyka, którego nazwał Issa.. Maltańczyk ma bardzo bogatą historię, jednak wskazanie dokładnego miejsca, z którego pochodzi ta rasa jest trudne, gdyż jest ona jedną z najstarszych na świecie.. Wbrew popularnej opinii, rasa tych psów wcale nie wzięła swojej nazwy od popularnej i ciepłej wyspy.. To także doskonały wybór dla tych, którzy boją się zdecydować na psa ze względu na konieczność długich spacerów.. Żywienie małego psa.. Sprawdź informacje na temat psa rasy Maltese.. Jego przeznaczeniem jest bycie psem do towarzystwa.Pies Maltańczyk - opis i charakterystyka.. Były to psy uwielbiane przez władców i arystokratów.Rasa od niedawna jest bardzo popularna w Polsce, jednak jej korzenie sięgają wielu lat wstecz.. - Maltańczyk to jedna z najstarszych ras świata, znana już w starożytnym Egipcie, Grecji i w Rzymie.. Dieta maltańczyka powinna być dostosowana do jego wieku i powinna dostarczać mu odpowiedniej ilości składników odżywczych.Historia maltańczyka.. Maltańczyk w Polsce po raz pierwszy pojawia się we wzmiankach z 1320 roku.. Nazwa nie oznacza, iż rasa pochodzi z wyspy Malta.. Wielu historyków sądzi, że rasa powstała w basenie Morza Śródziemnego w pobliżu wyspy Malta.Historia rasy maltańczyk Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów do towarzystwa i najstarszych w ogóle znanych ras..

Psy rasy maltańczyk na ogół cieszą się dobrym zdrowiem i dożywają sędziwego wieku.

- w Egipcie znaleziono w grobowcu statuetkę małego pieska o cechach .Odpowiednie imiona dla maltańczyka to takie, które: Są krótkie i dźwięczne (bo dzięki temu unikniemy błędów w ich wypowiadaniu, będzie łatwo zawołać psa, a maltańczyk nauczy się szybko na nie reagować); Pasują do maltańczyka pod względem wyglądu, cech charakterystycznych dla jego rasy i będą odpowiednie również dla starszego psa (a nie tylko dla maleńkiej .Hodowla maltańczyka w Europie rozwinęła się na początku XIX wieku.. Jednak trzeba uważać przy interpretacji takich dowodów.Maltańczyki to jedna z najstarszych ras, jej początki sięgają ok. 500 r. p.n.e. Były cenione m.in. w starożytnym Rzymie.. Historia Maltańczyka.. Nazywana "ye ancien dogee of Malta" rasa powstała już w starożytności, kilka tysięcy lat temu, przypuszczalnie ok. 6000 p.n.e.. Znali ją i cenili starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie.Maltańczyki to jedna z najstarszych ras świata.. - Te małe pieski podbiły serca egipskiej arystokracji do tego stopnia, że czyniono starania aby wprowadzić je do panteonu oficjalnych bogów!. Posiadaczem suki tej rasy był między innymi żyjący w I w. n.e. rzymski gubernator Malty, który zamówił portret swojego psa.Wizerunki psa pojawiały się na amforach, wzmianki o podobnych do maltańczyka psach można znaleźć w literaturze starożytnej Grecji i Rzymu.. Dokładne pochodzenie psów nie jest znane, niemniej wiadomo, że w starożytności większa część populacji zamieszkiwała Maltę.. Nazywana "ye ancien dogee of Malta" rasa powstała już w starożytności, kilka tysięcy lat temu, przypuszczalnie ok. 6000 p.n.e. Prawdopodobnie wyhodowano je na jednej z wysp Morza Śródziemnego - opowiada Osypińska.. Nadają się jako psy do dzieci.. Właściciel psa.. Przeciętna długość życia Maltańczyka wynosi od 14 do 16 lat.. Maltańczyk miniaturka opis Nie trudno zauważyć, że maltańczyki miniaturki mają przede .W lasku przy ulicy Zamkowej wiszą kartki przestrzegające właścicieli zwierząt przed trucizną.. Na Kubie nazywano je "maltańczykami", Brytyjczycy obdarzyli je mianem "białych kubańczyków", a na kontynencie europejskim przylgnęło do nich określenie: hawańczyk.. Przez wieki hodowano je jako psy do towarzystwa, w związku z tym najszczęśliwsze są na kolanach swojego opiekuna.. Maltańczyk to pies domator na dodatek największy ze wszystkich znanych ras.. Najstarsze zapiski Wiele osób uważa, że najstarsze wyobrażenie maltańczyka pochodzi z wizerunku na wazie ateńskiej z V w p.n.e..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt